कर्मारिञ्जी शेर्पा,०७ साउन, काठमाडौ ,

सिन्धुपाल्चोक लिसङ्खुकी बसुरानी लामालाई इराकको बग्दाद, रूकुमको भूमेगाउँपालिका ४ का सुबित बूढामगर र निजको श्रीमती पूजा गुरूङलाई इराकको कुर्दिस्तान सुलेमानीबाट उद्धार गरि आज नेपाल तामाङ घेदुङकाे कार्यालय,टुसालमा पत्रकार सम्मेलन गरिएको छ ।
उनीहरूलाई भोक भोकै चरम श्रम शोषण गरेको र अलपत्र पारिएको अवस्थमा वैदेशिक रोजगार उद्धार नेपालकाे इराक प्रतिनिधि डुप्चेन सलका ,कुर्दिस्तान प्रवासी नेपाली समाज , नेपाल महिला समाज कुर्दिस्तान , इराकी संस्था एफडब्लुसीडीओका अध्यक्ष हाजार म्हामद लगायतको सहयोगमा बसुरानी लामालाई भदौ ३१ गते ,सुबित बूढामगरलाई साउन २० गते र पूजा गुरूङलाई भदौ २१ गते उद्धार गरि नेपाल ल्याइएको छन ।


घरको आर्थिक अवस्थ कम्जोर भएको कारण बसुरानी लामालाई मिलन वाइवले भरत ,सिलाङ,दुवाईको बाटो हुदै इराकको बग्दादमा पुर्‍याएको बताउनुभयो । उहाँले आसु झार्दै आफूलाई सिम कार्ड, मोबाइल फोन सबै खोसिएको र बिरामी हुदा पनि भोक भोकै रात दिन काम गर्नुपर्ने बताउनुभयो । उनीलाई दुवाई पठाउने भनेर ८ हजार डलरमा धादिङबेसीकाे देव गुरूङले बचेको बताउनुभयो । त्यस्तै दैनिक १७-१८ घण्टा लगातार काम गर्नुपर्ने उनीहरूले जे गर भनियो त्यही गर्नुपर्ने र सबै कागज पत्र काप्जा गरिएको कारण पटकपटक जेलमा परेको पनि पूजा तामाङले बताउनुभएको छ
अपराध महासंघमा उजुरी गर्दा पनि प्रमाण खोजेको कारण आफूहरूलाई न्याय चाहिएको पीडितहरूले बताउँदै सम्पूर्ण उद्धार गर्न सहयोग गर्ने संघ संस्था र व्यक्तिलाई धन्यवाद दिनुभयो ।

पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै वैदेशिक रोजगार उद्धार नेपालको अध्यक्ष इन्द्रलाल गोलेले मोटो रकम लिएर मानव बेचबिखन गर्ने चेलीबेटी र ओसारपसार गर्ने व्यक्तिलाई फासीको सजाय हुनुपर्ने सरकारसंग माग गरिएको छ ।न्याय दिने प्रहरी प्रशासन आलटाल गरि विभिन्न बहाना बनाउने र आशवसान मात्र दिने गरेको त्यस्तै दलालहरूले पनि पटकपटक धम्काउने गरेको बताउनुभएको थियोे ।

यस अगाडि पनि पटकपटक बेचिएको समाचारहरू प्रकाशित हुने गरेको छ । हाल पीडितसंग अझै इराक १२ – १३ जान फासी रहेको बताउनुभयो । पीडितहरूका दलालहरूले विभिन्न प्रलोभन देखाएर विदेशी भुमिमा श्रम तथा यौन शोषणमा बेच्ने हुदा कोही पनि यस्तो लोभमा फस्न नहुने बताउनुभएको थियोे ।