दोलखा, – छम्वा गोन्पा समिति र शिक्पासुर शेर्पा किदुगको आयोजनामा दोलखा गौरीशंकर गाँउपालिका ७ मार्बुमा पहिलो पटक दिर्घायु अभिषेक(छेवाङ्) र बृहत लोसार साँस्कृतकि कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । बौद्ध धर्मावलम्विहरुहरुको महान चाड स फो खि लो २१४५ औं ग्याल्पो लोसारको अवसरमा श्रद्धोय धर्म गुरु टुल्कु ङवाङ थार्चिन रिन्पोछेबाट छेवाङ प्रदान गरिएको हो । कार्यक्रममा गाँउपालिका प्रमुख, इन्सपेक्टर, प्रदेश न ३ दोलखाका साम्सद डेण्डी लामा(डिएन) प्रदेश सभाका युवा नेता बिशाल खडका समेत उपस्थिति रहेको थियो । आफ्नो भाषा, धर्म र संस्कृतिलाई संरक्षण गर्न मार्बुका मास्टर पेमा छिरी लामाको पहलमा मार्बुमा दिर्घायु अभिषेक कार्यक्रम सम्पन्न गरेको आयोजकले बताएका छन् ।


छेवाङ कार्यक्रममा बोल्नु हुँदै श्रद्धोय धर्म गुरु टुल्कु ङवाङ रिन्पोछेले संसारको सबै दुखबाट मुक्त पाउनको लागि शरण गमन गर्नु पर्ने बताउनु भयो । उहाँले सबै धर्मको आ–आफ्नै बिशेषता हुने जिकिर गर्दै करुणा र सुन्यताको ज्ञान लिएर रिस,डाहा,घमण्ड र लोभ लालचको त्याग गरी बुद्धको शरण गमन गर्नु पर्ने पनि बताउनु भयो ।


बिगत केही बर्ष पहिले मार्बुका प्रमुख लामाको निधन पछि गाँउमा लामा नभएकाले मार्बु बासी चिन्तित बनेका थिए । यसै सन्र्दभलाई मध्य नजर गर्दै मार्बु बासीलेले छम्वा गोन्पा समितिको प्रमुख लामाको रुपमा मास्टर पेमा लामालाई सोही कार्यक्रममा सम्मान गर्दै नियुक्ति गरिएको छ । केही बर्ष त्यहाँ लामा नभएकाले गोन्पाको पुन निर्माण गर्नु पर्ने बताउँदै सबैलाई गोन्पा निमार्णको लागि सहयोगको लामाले आग्रह गरेका छन् । आउँदो बैशाख महिनाबाट गाँउमा सम्भोटा लिपि अध्यापन गराउने योजना रहेको मास्टर पेमा छिरी लामाले बताउनु भयो । कार्यक्रममा लामाहरुको धार्मिक नृत्य सेक्र्येम र सेङ्गे छ्याम (धार्मिक नृत्य) पनि प्रस्तुत गरेको थियो । छेवाङमा मार्बु लगायत नजिकका गाँउहरु शिक्पासुर, चम्खु, सुरी र खारेका बासीको बाक्लो उपस्थिती रहेको थियो ।

करिब साढे पाँच बर्ष मार्बूमा सचिबको रुपमा रहेर जनताको सेवा ग रेको भन्दै कार्यक्रममा जगत प्रसाद उपाध्यलाई मार्मिक हुँदै मार्बू बासीले सम्मान सहित बिदाई गरेको छ ।
बृहत लोसार साँस्कृतिक कार्यक्रम सफल पार्न राष्ट्रिय ख्याती प्राप्त लोक गायक इन्द्र गुरुङ र शेर्पा समुदायको चर्चित युवा गायक लाक्पा शेर्पा आमोदको गायन प्रस्तुतिले उपस्थित सम्पूर्ण दर्शकहरुलाई नाचाएका थिए । साँस्कृतिक कार्यक्रममा स्थानीय कलाकारहरुको पनि बेजोड प्रस्तुती रहेको थियो ।